بی خرج ترین ورزش

دین،اخلاق،کوه


در صورت انتخاب کلید "تایید" خبر مورد نظر حذف کامل خواهد شد.

 




تعداد بازدید :1626 سه شنبه 5 خرداد 1394

بی خرج ترین ورزش

هرکس به هر ورزشی که دوست دارد و با وضع و طبیعت و امکانات او متناسب است ، بپردازد . منتها بی خرجترین ورزشها کوهنوردی است . این را که ما امتحان کرده ایم ، هیچ خرجی ندارد ، حتی یک توپ کوچک هم لازم ندارد . آدم کفشش را پایش میکند و میزند به کوه و راه میرود و ورزش میکند و از این هوای خوب و مناظر طبیعی استفاده میکند . توصیه میکنم که حتما ورزش را فراموش نکنید .

به نظر من کوهنوردی از چند جهت مهم است که یکی از آن جهات اصل ورزش است . من ورزش را برای همه لازم میدانم . کوهنوردی یک ورزش سنگین ، خیلی با ابهت و خوب است ، بنابراین لازم است .

0

 

دوم اینکه بخش های قهرمانی این ورزش بایستی بتواند مردم را به اصل این ورزش راغب کند . از همه توقع نداریم که قله های رفیع را بروند ، اما از همه توقع داریم که به کوه بروند . در این مرحله ، ورزش کوهپیمایی کاری است که میتواند عمومی ، یعنی برای زن و مرد و بچه و بزرگ باشد ؛ از همه ورزش های دیگر هم کم خرجتر است . من همیشه درمورد ورزش قهرمانی گفته ام که مهم ترین تاثیر و هنرش این است که الگوی رفیعی باشد ، تا همه را به دامنه فرا بخواند ؛ مثل کسی است که در قله قرار میگیرد ، تا مردم به طرف دامنه بیایند . کاری کنید که این ورزش ، همه گیر شود و همه این ورزش را دنبال کنند .

سوم اینکه کوهنوردی ، امتیازات برجسته و ممتازی دارد . مهم ترینش همان عزم و اراده بین انسان و انگیزه های درونی خود اوست ؛ کاری به کف زدن تماشاچی ندارد . آن لحظه ای که شما آن صخره عظیم ، یا یک یخچال و امثال آن را میروید ، یا وقتی در همین راه های معمولی کوه ها ، از راه های دشوار بالا میروید ، مشوق شما آن انگیزه های درونی است . این چیز خیلی مهمی است . هیچ تماشاچی و تشویقی هم در آنجا نیست ؛ حتی متاسفانه گاهی اوقات ، بعدا هم تشویقی نیست !

ورزش در بیان رهبر معظم انقلاب حضرت آیت ا... خامنه ای در دیدار کوهنوردان فاتح قله اورست 1377/4/10



      
جهت استفاده از مطلب فوق کد زیر را کپی و در وبلاگ یا سایت خود قرار دهید
  
   
 کاربر گرامی به منظور ارسال نظرات عضویت در سایت الزامی است 
 
در صورت انتخاب کلید "تایید"انتخاب مورد نظر حذف کامل خواهد شد.

 

 
 

بخشنامه ها
طرح درسها
اولین صعود اورست در استان
لیست فروشگاه ها لوازم کوه نوردی
آرشیو مقالات
مسابقات سنگ نوردی آسیا
دین،اخلاق،کوه
مدارک کارآموزی
گواهی های صعود
مدارک مربیگری
عضویت
ورود به سایت اعضا