تلاشی برای تدوین تاریخ کوهنوردی خراسان + تصاویر

دین،اخلاق،کوه


در صورت انتخاب کلید "تایید" خبر مورد نظر حذف کامل خواهد شد.

 
تعداد بازدید :2031 سه شنبه 21 بهمن 1393

تلاشی برای تدوین تاریخ کوهنوردی خراسان + تصاویر

گرچه کوه کلامی بر زبان نمی آورد ولی با خود حرفهایی دارد . به درد و دلهای آدمیان گوش می دهد و هر چقدر که فریاد بکشند ، تنها کاری که می کند ، فریاد خودشان را به آنان بازتاب می کند تا بدانند که او حرف هایشان را می شنود .كوهنوردي مسئله‌اي است قابل تأمل و كوه عاشقي را مي‌خواهد تا از ژرفاي احساس گفتگو كند و از زبان پروانه‌اي كه لذت وصل را در سوختن ميان شعله‌هاي شمع مي‌جويد و داستان‌ها بيان مي‌كند.

ميل و اميد به پيروزي و مبارزه با دشواري‌ها و سركشي‌ها و مهميز كشيدن سرسختي‌هاي طبيعت، خواست فطري انسان‌هاست و سابقه‌اي دراز دارد و با عمر آدمي هم‌گام است.

0

 

عشق به ماجراجويي آدمي را به مقابله و رويارويي با مخاطرات وا مي‌دارد و استقبال از خطر را در نهاد انسان تحريك مي‌كند و سرداراني را به نام كوهنورد به ميدان زورآزمايي گسيل مي‌دارد. كوهستان سرشار از محبت و صفاست. در آنجا انسان با آسمان و برف و باد در هم مي‌آميزد و در اقيانوس آفرينش غرق مي‌گردد و جز به ملكوت نمي‌انديشد. غريزه‌ي انسان براي دستيابي به ناشناخته‌ها و پي بردن به مجهولات موهبتي است طبيعي و پا گذاردن به جايي كه كس ديگري بدان دست نيافته، غلبه‌اي غرورآفرين بر دشواري‌ها و به مهميز كشيدن طبيعت سرسخت خواست فطري انسان‌هاست.

رضايت خاطر يكي از مهم‌ترين انگيزه‌هاي كوهنوردي است، از علت‌هاي صعود به كوه، اميد به پيروزي در اولويت نخست قرار دارد.

گام نهادن در راه هويت‌يابي، هويت‌بخشي و تدوين تاريخ كوهنوردي از اولين اقدام‌هايي است كه مي‌تواند در شناسايي ورزش كوهنوردي و توسعه‌ي آن نقش مؤثر داشته باشد.

 فن كوهنوردي از آغاز عصر طلايي، يعني ميانه‌هاي سده 1800 با تخصص‌ها و شيوه‌هاي نويني در هم آميخته و هنوز رو به بالندگي است و مراحل تكاملي را طي مي‌كند. امروزه كوهنوردان به دنبال غيرممكن‌ها مي‌روند و از كوه‌هاي سهل‌الوصول رو گردانده و رضايت خويش را در دستيابي به غيرممكن‌ها مي‌دانند و همواره دست به دامن تكنيك‌ها و راه‌هاي نويني مي‌زنند تا به هدف خويش دست يابند.

در این میان آدم ها میروند و تنها یاد و خاطره ایشان باقی میماند . در ذیل تصاویر مربوط به تاریخ کوهنوردی خراسان را مشاهده میکنیم که از روش های مختلف و اخیرا به این هیئت ارسال شده است . برخی از این تاریخ کوهنوردی برای ما نیز  ناشناخته است ، لذا این هیئت خواهشمند است افرادی که اطلاعات کافی در این زمینه دارند ، پس از عضویت در سایت ، این توضیحات را برای ما ارسال نمایند تا جهت اطلاع عموم در سایت قرار گیرد . ضمنا اگر مقاله یا مطلبی در مورد تاریخ کوهنوردی استان خراسان دارید ، به ما ارسال نمائید تا با نام شما در سایت هیئت درج گردد .

از همراهی و همکاری تمام کوهنوردان و ورزش دوستان قدردانی و سپاس میگردد .

روابط عمومی هیئت استان

 

 

       
جهت استفاده از مطلب فوق کد زیر را کپی و در وبلاگ یا سایت خود قرار دهید
  
   
 کاربر گرامی به منظور ارسال نظرات عضویت در سایت الزامی است 
 
در صورت انتخاب کلید "تایید"انتخاب مورد نظر حذف کامل خواهد شد.

 

 
 

بخشنامه ها
طرح درسها
اولین صعود اورست در استان
لیست فروشگاه ها لوازم کوه نوردی
آرشیو مقالات
مسابقات سنگ نوردی آسیا
دین،اخلاق،کوه
مدارک کارآموزی
گواهی های صعود
مدارک مربیگری
عضویت
ورود به سایت اعضا