تربیت مربی یا راهنما ؟

دین،اخلاق،کوه


در صورت انتخاب کلید "تایید" خبر مورد نظر حذف کامل خواهد شد.

 




تعداد بازدید :2915 سه شنبه 21 بهمن 1393

تربیت مربی یا راهنما ؟

مدت هاست که همین مسئله ذهن منو مشغول کرده که کدامیک در اولویت برنامه های کوهنوردی می تواند باشد آیا فقط داشتن مربی کافیست ؟ مربی جوانی که قدرت تصمیم گیری ندارد راه را بلد نیست یا مربی حتی کار کشته و کار آزموده ولی بدون داشتن بقول من شمه کوه شناسی .

سال هاست کوه رفتی و شاید بارها قله ایی را رفتی و صعود کردی ولی وقتی به تنهایی در مسیر صعود به قله ایی که بارها صعود کرده قرار می گیری بکل راه را اشتباه طی می کنی و کلی از افراد تیم که در پشت سرت قرار دارند سلامتشان را به خطر می اندازی آنموقع هست که مدرک مربیگری را داری و کلی ادعا و کلی ابزار پیشرفته همراهت ولی گیج و مبهوتی که در کجا قرار داری  ؟ 

0

 

حتی سمت و سوی قله را هم بخوبی نمیتونی تشخیص بدی . و این نشان می دهد که شرایط کوهستان با کلاس های تئوری و ادعاهایت ، فرقش از زمین است تا ثریا .

یادگیری اصول فنی ، یادگیری گره ها ،چگونه پاگذاشتن در سربالایی ها و بالعکس ، اصول کار با کلنگ در کوه و برف و یخ ، استفاده از لوازم سنگنوردی مثل کارابین هارنس ، اسلینگ ، رول و و و .. خیلی خوب است ولی آیا کافیست . ؟ اصولا انسان برای رسیدن به این پیشرفت چه راهی را پیش گرفته غیر از اینکه در طی ده ها سال تجربه توانسته همه اینها را تئوریزه کنه .

افراد زیادی بودند که بالاترین مدارج و مدارک مربیگری را داشتند و خیلی هم فنی بودند ولی بعلت عدم آشنایی به کوه جان خودشان را از دست داده اند .

نمونه های زیادی هست اونهم در صعودهای سراسری که زیر نظر فدراسیون و هیات های کوهنوردی انجام می شده ، که در دل خود مربیان کارکشته و مجرب بوده ولی از راهنما خبری نبوده اگر هم بوده به حرفش اهمیت نمی دادند .تیم چند صد نفره را از مسیری برده اند که به بن بست خورده اند .

آنگونه که از ساختار تشکیلاتی فدراسیون جهانی کوهنوردی و اغلب سازمانهای تابعه پیداست رویکرد ایشان به آموزش و پرورش کوهنوردان در راستای تربیت راهنمایان کوهستان است نه تربیت مربی.
این رویکرد بر اساس نیاز روز دنیا یعنی افزایش گردشگران کوهستان و کوهپیماها تدوین شده.
در واقع ساختار آموزشی کشورهای توسعه یافته با آن چیزی که امروزه در کشور ما و بر اساس سیستم آموزش یکپارچه فدراسیون های ورزشی تدوین شده متفاوت است.
سالهاست سیستم آموزشی در کشور ما بر اساس تربیت مربی تدوین شده و با گذشت زمان بر اساس ساختار فرهنگی و بومی کشورمان به سیستمی عادی تبدیل گردیده. این سیستم آموزشی تفاوتهای بسیاری با سیستمهای آموزشی در کشورهای توسعه یافته دارد که مهمترین علت آن رویکرد آموزشی بر اساس هزینه های بالای آموزش می باشد!
امروز در دنیا آن چیزی که رایج است تربیت راهنمایان کوهستان است نه تربیت مربی، زیرا کارآموزان ضمن فراگیری فنون کوهنوردی می توانند در همین ساختار وارد بازار کار به عنوان راهنمایان کوهستان زیر نظر مراکز هماهنگ کننده شوند. بدیهی است جوانان کم سن و سالی که از این دوره های فشرده و کارآمد خارج می شوند برای اخذ مدرک مربیگری بسیار کم تجربه بوده، نیاز به آشنایی بسیار با ساختار کوهها، علوم تغذیه، محیط زیست، آسیب شناسی و .... دارند.
اما در کشورما همین جوانان با پشت سر نهادن دوره های پایه (دوره های کوتاه مدت که بیشتر جنبه آموزش ثابت را دارد)، کارآموزی و پیشرفته، به یکباره وارد سیستم مربیگری می شوند! خروج ایشان از این دوره ها نه تنها به ارتقاء کوهنوردیشان کمکی نمی نماید بلکه در اغلب موارد سدی است در راه رشد و ارتقاء این مربیان نو آموخته.
تجربه نشان می دهد اخذ مدرک مربیگری تنها توقع جامعه را از این نو آموزان بالا می برد و ایشان برای جلوگیری از تخریب خود منزوی می شوند و بجای لذت بردن از کوهستان در بهترین سالهای جوانی خود و اندوختن بر پشتوانه تجربیشان جمع گریزی را پیشه می کنند.
اینک برای مقابله با این معضل تنها راهکار، تغییر ساختار آموزشی بر اساس سیستم فدراسیون جهانی و کشورهای توسعه یافته، از سیستم تربیت مربی به سیستم آموزش راهنمایان کوهستان است. با این امید که با مطالعه بیشتر و تفهیم نیاز روز جامعه کوهنوردی به دست اندرکاران  تربیت بدنی در آینده شاهد رفع مشکلات سیستم آموزشی ورزش کوهنوردی باشیم.

منبع : وبلاگ کوهنوردی توانا



      
جهت استفاده از مطلب فوق کد زیر را کپی و در وبلاگ یا سایت خود قرار دهید
  
   
 کاربر گرامی به منظور ارسال نظرات عضویت در سایت الزامی است 
 
در صورت انتخاب کلید "تایید"انتخاب مورد نظر حذف کامل خواهد شد.

 

 
 

بخشنامه ها
طرح درسها
اولین صعود اورست در استان
لیست فروشگاه ها لوازم کوه نوردی
آرشیو مقالات
مسابقات سنگ نوردی آسیا
دین،اخلاق،کوه
مدارک کارآموزی
گواهی های صعود
مدارک مربیگری
عضویت
ورود به سایت اعضا