پایان هفته فرهنگی کلات و حضور مسئول كميته حفظ محيط كوهستان هيئت كوهنوردي و صعودهاي ورزشي خراسان جناب اقاي داوود ظريف

 

اخبار هیئت


در صورت انتخاب کلید "تایید" خبر مورد نظر حذف کامل خواهد شد.

 
تعداد بازدید :682 شنبه 18 اردیبهشت 1395

پایان هفته فرهنگی کلات و حضور مسئول كميته حفظ محيط كوهستان هيئت كوهنوردي و صعودهاي ورزشي خراسان جناب اقاي داوود ظريف


به گزارش روابط عمومي اداره كل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ،هفته فرهنگی کلات به مناسبت معرفی پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های شهرستان کلات در اين شهرستان درحالی برگزار شد که حضور حفاظت محیط زیست استان نیزدرآن مشهود بود.
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی دراین خصوص اظهار داشت :طی نشست تخصصی " محیط زیست سالم ؛ پایه محصولات ارگانیک" ،هشت مصوبه زیست محیطی به تصویب رسید.
حمید صالحی درتشریح این خبر گفت: طی این مراسم 5 کارگروه تخصصی با محوریت کشاورزی ارگانیک برگزار شد که در یکی از آنها موضوع محیط زیست و کشاورزی ارگانیک با حضور انجمن های مردم نهاد محیط زیست ، انجمن های صنفی تشکل های کشاورزی ، کشاورزان و  باغداران و مسئولان جهاد کشاورزی و حفاظت محیط زیست انجام شد.
وی طی این نشست تخصصی که با حضور فرماندار و امام جمعه کلات و  مدیران کل منابع طبیعی و آبخیزداری، تعاون روستایی ، معاون وزیر جهاد کشاورزی،مدیر عامل آب منطقه ای استان برپا شد، ضمن بیان مطالبی در خصوص کشاورزی ارگانیک و نقش حیات وحش و تنوع زیستی در کنترل بیولوژیکی آفات گیاهی و کشاورزی ،به  آمار استفاده از سموم و آفت کش های کشاورزی و مضرات آن اشاراتی داشت که این موضوع توسط حاضران مورد بحث و بررسی قرار گرفت . 
صالحی در ادامه اظهار داشت: پس از جمع بندی موضوعات 8  مصوبه به عنوان راهکار به دبیرخانه همایش پیشنهاد شد که پس از قرائت در مراسم پایانی مورد تایید حاضران قرار گرفت.
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، در تشریح مصوبات این نشست گفت:مصوب شد با توجه به نقش بسیار موثر پرندگان، حیات وحش و تنوع زیستی در کشاورزی ارگانیک؛ اطلاع رسانی به بخشداران، دهیاران و کشاورزان و شکارچیان در خصوص جلوگیری از شکار و صید غیر مجاز پرندگان وحشی از جمله سار-کبک-زنبور خوار و سایر پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در شالیزار های برنج و محافظت از آنها توسط مردم محلی و بومی با حمایت فرمانداری –اداره حفاظت محیط زیست با پیگیری دبیرخانه همایش انجام شود.
وی همچنین ادامه داد:دردستور کار قرار گرفتن اطلاع رسانی و فرهنگ سازی جهت کشاورزان و دامداران در خصوص مضرات استفاده از سموم و آفت کش های شیمیایی و اثرات آنها بر سلامت انسانها و محیط زیست از سوی دانشگاه علوم پزشکی ، مراکز بهداشت، سازمان جهاد کشاورزی و حفاظت محیط زیست از دیگر مصوبات این نشست بود.
وی به معرفی پارازیت های بیولوژیکی و گسترش مراکز پرورش حشرات مفید (انسکتاریوم) در شهرستان کلات جهت محصولات باغی و کشاورزی مختلف به منظور ایجاد اشتغال پایدار و تامین زیر ساخت های کشاورزی ارگانیک از سوی سازمان جهادکشاورزی نیز به عنوان مصوبه دیگری از این مراسم اشاره کرد و گفت : عدم خرید سموم قاچاق و غیر مجاز و مشورت با کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی برای خرید از مراکز فروش مجاز و مورد تایید و نیزجلوگیری از ورود و قاچاق سموم و آفت کش های غیر مجاز از مبادی ورودی استان با نظارت جدی سازمان گمرکات و جهاد کشاورزی استان نیز به تأئید و تصویب رسید.
صالحی همچنین به موضوع مطالبه گری تشکل های صنفی کشاورزی از ارگان های دولتی برای اجرای بخش نامه ها و قوانین مربوط به کشاورزی ارگانیک اشاراتی داشت و افزود: همکاری و تلاش سازمانهای مردم نهاد دوستدار محیط زیست و تشکل های صنفی کشاورزی در خصوص فرهنگ سازی و پیگیری تخلفات دستگاههای اجرایی از طریق مراجع قضایی و نیزهمکاری انجمن ارگانیک ایران - شعبه مشهد با کشاورزان و دامداران شهرستان کلات جهت آموزش، تشویق و ترغیب و ارائه خدمات مشاوره ای نیز طی این نشست به تأئید و تصویب اعضا رسید.
در این همایش فرزانه بهار به عنوان نماینده انجمن های مردم نهاد زیست محیطی استان ، توضیحاتی در خصوص تاثیر منفی سموم و آفت کش های شیمیایی بر سلامت انسانها و محیط زیست ارائه کرد که مورد توجه عمومی قرار گرفت.

0

       
جهت استفاده از مطلب فوق کد زیر را کپی و در وبلاگ یا سایت خود قرار دهید
  
   
 کاربر گرامی به منظور ارسال نظرات عضویت در سایت الزامی است 
 
در صورت انتخاب کلید "تایید"انتخاب مورد نظر حذف کامل خواهد شد.

 

 
 

بخشنامه ها
طرح درسها
اولین صعود اورست در استان
لیست فروشگاه ها لوازم کوه نوردی
آرشیو مقالات
مسابقات سنگ نوردی آسیا
دین،اخلاق،کوه
مدارک کارآموزی
گواهی های صعود
مدارک مربیگری
عضویت
ورود به سایت اعضا